DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA

Geri Dön
Estetik seçeneklerin artması ile diş renklenmesi, florozis ve tetrasiklin renklenmesi gibi estetiği bozan problemlerin çözülmesi için daha fazla talep oluşturabilir. Beyazlatma, genelde hidrojen peroksit veya karbamit peroksit ile hem evde, hem de muayenehanede uygulanabilir.

Estetik dişhekimliği alanında son yıllarda yapılan çalışmalar; diş renklenmelerinin giderilmesine yönelik materyallerin ve yöntemleri üzerine yoğunlaşmıştır.

Bu yöntemler arasında kompozit ve porselen venerler, kuronlar, kompozit rezin restorasyonlar, mekanik abrazyon ve beyazlatma uygulamaları sayılabilir. Özellikle 1990'lı yılların başından beri beyazlatma ajanlarının hızlı gelişimi sonucunda, beyazlatma uygulamaları yaygınlaşmıştır.

Diş renklenmeleri, renklenmenin lokalizasyonu ve etiyolojisine göre ayrılır ve çok faktörlü bir olaydır.

Diş renklenmeleri iç kaynaklı veya dış kaynaklı olabilir.

Dış kaynaklı renklenmeler

Genelde, profilaktik temizleme işleminin yeterli yapılamamasına bağlıdır.
Sadece dişin mine tabakasını etkiler.

Çay, kahve, kırmızı şarap, sigara, kola, metal tuzları ve kötü ağız hijyeni nedeniyle olabilmektedir.
Bu renklenmeler mekanik temizlik ve diş macunu sayesinde kısmen temizlenebilir

İç kaynaklı renklenmeler

Dişin yapısı ve içindeki durum ile ilgilidir.
Beyazlatma ile giderilebilir.
Sadece dentini, sadece mineyi veya her iki dokuyu birlikte ilgilendirir.

Dişlerin oluşumu ve gelişimi sırasında alınan tetrasiklin, florür gibi ilaçlardan, diş gelişimi sürecinde geçirilen ateşli çocuk hastalıkları, yoğun pigment oluşumuna yol açan hastalıklardan veya genetik rahatsızlıklardan (amelogenezis imperfekta, dentin defektleri, dentinogenezis imperfekta, dentinal displazi) meydana gelebilir.
Amalgam restorasyonlar, endododontik tedavi sırasında pulpa odasında kanal dolgu materyalinin iyi temizlenmemesi gibi nedenlerden dolayı da iç kaynaklı diş renklenmesi meydana gelebilir.

Diş rengi,

dişlerin optik özelliklerinin bir kombinasyonudur. Işık ile diş arasındaki etkileşim sonucu, ışığın dişi geçmesi, yüzeyde yansıması, dokularda emilmesi ve ışığın dağılması gibi dört farklı olgu gözlenir. Diş rengi, dağılan ışığın hacmi ile belirlenir.
Dişin renginin temel olarak dentin rengi ile belirlendiği, minenin ise diş renginin belirlenmesinde çok az rol aldığı bilinmektedir.

Renklenmiş dişlere kimyasal ajanlar uygulanması ile mine ve dentin dokusunun derinliklerindeki organik pigmentlerin okside edilerek diş renginin açılmasına beyazlatma ismi verilmektedir. Canlı dişte(vital) beyazlatma teknikleri klinikte gerçekleştirilen (office bleaching) ve klinik dışında diş hekimlerinin kontrolünde evde uygulanan (home bleaching) teknikleri içermektedir.Bu teknikler ayrı ayrı uygulanabilecekleri gibi birbirleri ile kombine olarak da uygulanabilmektedirler.
Çalışmalar vital dişlerin beyazlatılmasının etkili, uzun süreli ve güvenilir olduğunu göstermiştir.

Dişhekimi Kontrolünde Evde Yapılan Beyazlatma İşlemi : HOME BLEACHING


Bu teknikte (home bleaching - evde beyazlatma tekniği), diş hekiminin belirlediği konsantrasyonda beyazlatma ürünü uygulanıp sonuçlar diş hekimince belirlenirken, hastanın beyazlatma plağını evde kullanmasına izin verilir. "Gece koruyuculu vital beyazlatma" olarak da adlandırılabilir. Hastadan alınan ölçüye göre plak hazırlanır. günde bir kaç saat plak takılarak bayazlatma işlemini hasta evinde yapabilir. Plakları ve beyazlatma ajanını kullanmadan önce mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Aynı şekilde plaklar çıkarıldıktan sonra da dişler dikkatli ve etkili bir şekilde fırçalanmalıdır.

Avantajları:

Maliyeti office bleaching'e göre ucuzdur.
Hasta ve hekim açısından daha güvenilirdir.
Geri dönüşümü de daha uzun zaman alır

Dezavantajları:

Beyazlatma işlemi daha yavaştır.
Hastanın yanlış kullanımına bağlı istenmeyen etkiler oluşabilir.
 

Muayenehanede Yapılan Beyazlatma İşlemi :
OFFICE BLAECHING


Muayenehanede yapılan beyazlatma işlemindeki beyazlatma ajanının yoğunluğu daha fazladır. Bu nedenle muayenehanede yapılan beyazlatmada, materyal dişe daha hızlı penetre olabilir. Muayenehanede yapılan beyazlatmada etkili sonuç elde etmek için, ışık kullanılarak veya kullanmayarak her bir seans ortalama 45 dakika sürecek şekilde, 2–6 seans gerekmektedir. Uygulama prosedürü kullanılacak markaya göre farklılık gösterir.
Ayrıca duyarlılık meydana gelmemesi için seanslar birer hafta arayla olmalıdır. Ancak bazen, renklenmenin sebebine bağlı olarak tek seansta tatmin edici sonuç elde edilebilir.Hızlı ve güvenilir ışık kaynaklarının kullanılmaya başlaması ile klinikte kullanılan beyazlatma tedavileri daha güncel hale gelmiştir.
 

Beyazlatma İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Office bleaching sonrası:

Oluşması beklenen diş hassasiyeti için diş hekiminin önerileri doğrultusunda ağrı kesici kullanılabilir.
İşlem sonrası diş hekimi hassasiyet derecesine bağlı flor uygulaması yapabilir.
Ortalama 10-14 gün her türlü renk verici yiyecek ve içecekten kaçınılmalı. asitli ve dişte hassasiyet yapması muhtemel yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. (sigara-çay-kahve-kırmızı şarap-salçalı yemekler-ketçap-hardal-kırmızı et-vişne-portakal suyu-sirke...)
Ruj kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının.
Beyazlatıcı diş macunu kullanılabilir. Bu şekilde daha uzun süreli beyazlık sağlanabilir.

Home Bleaching süresince ve sonrasında:

Plakları takmadan önce ve çıkardıktan sonra dişler fırçalanmalıdır.
Beyazlatma süresince ve işlem tamamlandıktan 10-14 gün sonrasına kadar asitli ve dişe renk veren her türli yiyecek ve içecekten uzak durulmaıdır. (sigara-çay-kahve-kırmızı şarap-salçalı yemekler-ketçap-hardal-kırmızı et-vişne-portakal suyu-sirke...)
Ruj kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının.
Beyazlatma işlemi sonrasında hasta beyazlatma plaklarını mutlaka muhafaza etmelidir. Çünkü işlem sonrasında diş hekiminin kendisine vereceği yedek beyazlatma tüpünü gerektiğinde (4-7 ayda bir) tek gecelik, beyazlatma plakları aracılığı ile uygulayarak, dişlerinin beyazlığını çok uzun süre (2-6 yıl) devam ettirme şansına sahiptir.
İşlem sonrası diş hekimi hassasiyet derecesine bağlı flor uygulaması yapabilir.


UNUTMAYINIZ!
Diş beyazlatma işlemi dişleri tartardan ve yüzey lekelerinden korumaz.. dişlerin içinden (mine ve dentinden) kaynaklı sarılık-koyulaşma-lekelenme ile diş yüzeyinde oluşan (minenin dış yüzeyinde) lekelenme-kahverengilik birbirinden çok farklı şeylerdir. Bu yüzden beyazlatma işlemi sonrasında dahi 6-9 ayda bir diş hekimine, rutin tartar ve mekanik leke temizliği yaptırılmalıdır.
 

Tek Diş Beyazlatma:
DEVITAL BLEACHING

Devital(cansız) dişlerde görülen renklenmeler çoğunlukla dişin içindeki kanamalar sonucunda görülür. Buna ilaveten hatalı preparasyonlar ve yanlış uygulanan dolgu maddeleri renklenme nedeni olabilir.
Canlılığını yitirmiş dişin önce kanal tedavisi tamamlanmalıdır. Kanal tedavisi bittikten sonra dişin ağızda görünen kısmına beyazlatma ajanı yerleştirilir .Uygulanacak olan markanın özel talimatları doğrultusunda dişin içinde yeterli süre bekletilir.. İstenilen renge ulaştıktan sonra kalıcı restorasyon tamamlanır.